Wtorek, 21.3.2023
Name days: Benedykt / Mikołaj / Marzanna
Idź do strony głównej Przedszkole w Ociążu

Przedszkole w Ociążu

Dwie Dorotki - przedstawienie.

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Dwie Dorotki nas odwiedziły, z których jedna była ładna i pracowita, a druga brzydka i leniwa. Matka faworyzowała jednak leniwą, gdyż ona była jej rodzoną córką, pasierbicę zaś niemiłosiernie wykorzystywała do wszelkich prac domowych.

Pewnego razu pracowitej dziewczynce wpadło wiadro do rzeki, macocha bardzo się rozgniewała i wypędziła córkę z domu. Dorotka podczas spaceru trafiła na piec, w którym bochenki chleba prosiły, by je wyjąć, bo są już upieczone. Dziewczynka szybko przyszła im z pomocą. Dalej na swej drodze napotkała jabłoń pełną dojrzałych owoców, które poprosiły, by je strząsnęła. I jabłoni również pomogłą. Wreszcie trafiła na chatkę staruchy z wielkimi zębami, która zaproponowała jej służbę. Dziewczynka zgodziła się i solidnie tam pracowałaW podziękowaniu za pomoc w gospodarstwie Dorotka otrzymała złotą suknię.
Po powrocie do domu ozłoconą dziewczynkę macocha dobrze przyjęła, a kiedy dowiedziała się, w jaki sposób zyskała bogactwo, zapragnęła takiegoż losu i dla swojej córki.

Historia powtórzyła się, ale leniwa Dorotka nie wyjęła upieczonego chleba z pieca, nie strząsnęła dojrzałych owoców z jabłoni a u staruszki pracowała bardzo opieszale, więc wkrótce gospodyni wymówiła jej służbę. Za jej lenistwo zamiast złotem oblała ją smołą, którą zmywała przez całe życie.

Sprawiedliwości stało się zadość.

Galeria Zdjęć