Poniedziałek, 29.5.2023
Name days: Magdalena / Maksymilian / Urszula
Idź do strony głównej Przedszkole w Ociążu

Przedszkole w Ociążu

Jasełka.

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Kolejną tradycją związaną z Bażym Narodzeniem są JASEŁKA. Pierwsze jasełka urządził św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. Podczas pasterki w skalnej grocie zorganizował misterium narodzenia. Zakonnik zatroszczył się o prawdziwy żłóbek, żywe zweierzęta, siano i figurkę dzieciątka Jezus. wtedy też odśpiewano pierwsze bożonarodzeniowe pieśni - dzisiejsze kolędy. Jasełka św. Franciszka zaczęły być naśladowane w innych krajach Europy. W Polsce pierwszy raz zorganizowano je pod koniec XIII wieku.

Uroczyste wystawienie jasełek w naszym przedszkolu odbyło się 19 grudnia. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor składając wszystkim życzenia bożonarodzeniowe. Zaproszeni Rodzice oraz ksiądz proboszcz Rafał Sobieraj mogli podziwiać wspaniały występ naszych przedszkolaków. Dzieci z grupy młodszej opowiedziały poprzez muzykę, śpiew i taniec okres przygotowania do świąt - nadejście zimy, porządki w domach, pieczenie ciasta oraz ubieranie choinki. Dzieci z grupy starszej "opowiedziały" historię narodzenia Jezusa.

Po przedstawieniu odwiedził nas Gwiazdor (lub jak kto woli św. Mikołaj), który powitany został przez dzieci piosenką. Rozdał wszystkim prezenty i odjechał, ponieważ tego dnia oczekiwało na niego wiele dzieci. Przedszkolaki również miały niespodzianki dla rodziców -anioły oraz świeczniki. Spotkanie zakończyło się dzieleniem opłatkiem oraz wigilijnym poczęstunkiem - na wszystkich czekały wspaniałe pierniki upieczone kilka dni wcześniej wspólnie z rodzicami.

Nasza uroczystość pozwoliła wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełnych ciepła, radości i bliskości.

Galeria Zdjęć